historie fotoklubu


Fotoklub FOS Sokolov založili dne 6. dubna 1961 nadšenci z řad fotoamatérů jako tvůrčí fotografickou skupinu z nejvyspělejších fotografů vybraných v jednotlivých fotoklubech celého okresu Sokolov. Zakladateli skupiny byli Karel Tvarůžek, František Bílek a František Smola. Dalšími členy při zrodu skupiny se stali: Bohouš Turynský, Václav Sýkora, Jaromír Jeřábek a Karel Hejl. Předsedou skupiny se stal Karel Tvarůžek, tajemníkem a hlavním organizátorem tohoto spolku byl František Bílek.

Krátce po svém vzniku měla skupina více než 20 členů. Náročné podmínky na systematickou tvorbu a povinné předkládání fotografií postupně skupinu redukovaly na 8 - 12 aktivních členů. FOS Sokolov prošel i krizovými obdobími, kdy hrozil rozpad skupiny. Díky spolupráci s vynikajícími fotografy Daliborem Stachem z Ostrova, Zdeňkem Halámkem z Karlových Varů, Vlastimilem Mackem z Chebu, Marií Altmanovou z Tachova, Jaroslavou Pergnerovou z Prahy a Janou Šplíchalovou z Řevnic zůstal klub zachován.

FOS Sokolov neměl většinou žádného zřizovatele, jeho členové se scházeli podle možností v restauracích a v bytech a svoji činnost si financovali z vlastních prostředků. Později fotoklub působil střídavě v různých závodních klubech, například v ZK Přátelství v Citicích, ZK železničářů v Sokolově a v sokolovském zámku. V roce 1987 se zřizovatelem spolku stal Městský dům kultury Sokolov a v jeho prostorách sídlí dodnes. Změny v organizaci amatérské umělecké činnosti se po roce 1989 citelně dotkly i tvůrčí skupiny FOS Sokolov, která se změnila v regionálním fotoklubu.

V roce 1990 se po úmrtí Karla Tvarůžka stal předsedou klubu Františka Smoly. V roce 1994 se vzdal funkce tajemníka a hlavního organizátora klubu Františka Bílka, kterého vystřídal Jiří Beránek, místo hospodáře zastával Josef Herda. Oba své funkce vykonávali do roku 2003. V roce 1995, z důvodu navázání spolupráce s německými fotokluby, se předsednické funkce vzdal František Smola a na tuto pozici byl i pro znalost němčiny zvolen Ludvík Erdmann.

Pro nezbytnost transparentního ekonomického fungování se fotoklub 26. 7. 2007 transformoval na právní subjekt občanského sdružení pod názvem FOS Sokolov, os Předsedou občanského sdružení byl zvolen Miroslav Müller, místopředsedou a výkonným prezidentem fotoklubu se stal Ludvík Erdmann, hospodářkou byla zvolena Adéla Vášová, o soutěže , mapové okruhy a webové stránky se stará Miloš Váša. Od založení právní formy občanského sdružení je činnost fotoklubu podporována městem Sokolov prostřednictvím jeho grantové politiky.

Za 62 let činnosti se FOS Sokolov aktuální fotografiemi na mnoha výstavách a soutěžích doma i v, za což obdrželi jeho jednotliví členové, ale i jako kolektiv mnoho cen a uznání.

Na podnět Městského úřadu v Sokolově v rámci rozvíjející se spolupráce s partnerským německým městem Saalfeld začal FOS Sokolov v listopadu 1994 spolupracovat s fotoklubem z tohoto města. Fotoklub pod názvem FAC Saalfeld/Rudolstadt e. V. již dříve spolupracoval s dalšími fotokluby FAC Mainleus/Kulmbach e. V. a Fotogruppe "elektron" Lübbenau-Spreewald eV Sokolovský fotoklub navázal v roce 1995 těmito společnostmi přátelské aktivní vztahy. Společně se pořádají různé foto-výlety, výstavy, meziklubové soutěže a jiné aktivity.

Dne 15. září 2001 (při společné výstavě v Lokti nad Ohří) se tyto spolky rozhodly založit česko-německé fotografické sdružení pod názvem "G 4", které se později rozrostlo o další kluby, jimiž jsou: Foto-Club Vogtland Plauen, Fotoclub Merseburg E. V. a Fotoclub Filderstadt e. V. Společně dnes tvoří česko-německé fotografické sdružení sedm stabilních fotoklubů pod označením "G 7". Kromě aktivit s německými fotokluby se sokolovský fotoklub pravidelně účastní mapového okruhu Nekázanka a Ratibořického MO, kde rovněž docílil již četných úspěchů. Členové klubu se též podílejí na různých regionálních, národních i mezinárodních výstavách.

Kromě toho klub pořádá tradičně v posledních 12 letech dvě výstavy v Sokolově. Vždy v první polovině roku Fotografické setkání, na kterém prezentuje všech sedm fotoklubů "G 7" a v září, v rámci Hornické poutě, Setkání přes hranici, kde společně se sokolovským fotoklubem vystavuje vždy jeden fotoklub ze sdružení "G 7".

Fotoklub má v současnosti 10 členů. Jsou to: Miroslav Müller, Václav Suchý, Josef Šimeček, Miloš Váša, Adéla Vášová, František Chytra, Jiří Nárta, Kristýna Cihlářová, Zdeněk Žemlička a Antonín Barták. 

Fotoklub FOS Sokolov, os se schází dvakrát v měsíci v pronajaté klubovně č. 405 Městského domu kultury Sokolov, podle předem stanoveného plánu. Přesné termíny schůzek jsou uvedeny na titulní stránce.

V průběhu posledních dvaceti let vznikla dobrá spolupráce mezi představiteli města, Městského domu kultury Sokolov a Muzeem Sokolov p.o. Karlovarského kraje v poskytování fotografií pro potřeby těchto institucí.

V roce 2022, po úmrtí dlouholetého člena a vedoucí osobnosti, Ludvíka Erdmanna, byla zrušena spolupráce s německými fotokluby.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky